Quantcast
Channel: Kultura - Divers24.pl Najwiekszy Polski portal nurkowy.
Viewing all articles
Browse latest Browse all 66

V Festiwal Nurkowania Wrakowego – sylwetki prelegentów

$
0
0

Luty 2015r. coraz bliżej, a razem z nim nawałnica imprez nurkowych. Jedną z najciekawszych wydaje się być zaplanowany na sobotę 21 lutego V Festiwal Nurkowania Wrakowego w Łodzi. Po 2 latach oczekiwania po raz kolejny w „mieście włókniarzy” będziemy mogli zanurzyć się w szereg tematów związanych z nurkowaniem, odkrywaniem i eksploracją wraków. Co i kto dokładnie czeka na nas w Łodzi? Kilka informacji mamy już dziś!

Oczywiście lista zaproszonych gości, to element, który przy okazji imprez typu konferencja, zawsze wzbudza największe zainteresowanie. Na dziś dzień znamy już dziesięciu prelegentów, którzy związani są z różnymi aspektami nurkowania wrakowego i chętnie podzielą się z nami tą wiedzą.

Zacznę od nazwiska, które gdziekolwiek się pojawia, jest gwarantem wysokiego poziomu merytorycznego i… dobrego humoru – Leigh Bishop. Anglik po raz kolejny pojawi się w Polsce, by mówić o tym, na czym zna się jak mało kto – eksploracji wraków i tworzeniu dokumentacji fotograficznej w ekstremalnie trudnych warunkach. Ci z naszych czytelników, którzy mieli okazję brać udział w prelekcji prowadzonej przez Leigh, lub odbyć z nim prywatną rozmowę, wiedzą że warto. Osoby, które nie miały styczności z tym niesamowitym gościem, mają coś do nadrobienia.

Stosując się do legendarnej polskiej gościnności prezentujemy kolejnych prelegentów z zagranicy. Pierwszym z nich jest dr Timmy Gambin – wykładowca archeologii morskiej na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Maltańskiego. Jak zapewne większość z was się domyśla, dyskusja powinna dotyczyć odnalezienia polskiego wraku ORP „Kujawiak”.

Z mroźnej Finlandii przyjedzie z kolei Immi Wallin, kobieta która nurkowaniem para się od 12-go roku życia, a w branży pracuje od początku lat ’80 XX w. Jej pasją jest oczywiście eksploracja wraków zalegających na dnie Morza Bałtyckiego. Prowadzi również firmę zajmującą się podwodnymi badaniami i poszukiwaniami – SubZone. Dla naszych stałych czytelników i miłośników nurkowania wrakowego, na pewno wiele wyjaśni fakt, że jest członkiem fińskiej grupy Badewanne, której dokonania wielokrotnie prezentowaliśmy na naszych łamach.

Festiwalowy „line up” uzupełnia jak do tej pory siedmioro naszych rodaków, po których również możemy spodziewać się wielu ciekawych wykładów.

Marcin Jamkowski to postać, której dla większości osób odwiedzających Festiwal Wrakowy w poprzednich latach nie trzeba przedstawiać. Odpowiedzialny za prowadzenie całej imprezy i bycie klamrą łączącą gospodarzy, zaproszonych gości oraz uczestników festiwalu. Marcin to człowiek o bardzo szerokich zainteresowaniach i wielu dokonaniach nie tylko na polu nurkowania wrakowego. Ex dziennikarz m.in. Wyborczej, National Geographic (w latach 2005-2007 naczelny polskiego wydania). W 2004r. kierował międzynarodową wyprawą na wrak legendarnego niemieckiego okrętu „Steuben”. Jest również autorem książki „Duchy z głębin Bałtyku. Gustloff, Steuben, Goya” traktującej o największych morskich tragediach, jakie rozegrały się na Morzu Bałtyckim w końcowej fazie II Wojny Światowej. Na wszystkie dokonania i osiągnięcia Marcina potrzebny byłby nam osobny tekst, dlatego zainteresowanych jego pełnym CV odsyłamy tutaj.

Adam Wysoczański debiut na Festiwalu Wrakowym w Łodzi również ma już za sobą. Tym bardziej miło będzie dowiedzieć się kolejnych rzeczy z jego bogatego cv. Adam posiada wieloletnie doświadczenie jako nurek SCR i CCR a także jest instruktorem nurkowania na takich jednostkach jak: Draeger Dolphin, Inspiration Classic, Inspiration Vision, Megalodon i Poseidon MK 6. Uczestnik wielu międzynarodowych ekspedycji wrakowych, a także człowiek odpowiedzialny za przygotowywanie dokumentacji foto i video podczas eksploracji głębokich wraków.

Daniel Pastwa – nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że jest to człowiek encyklopedia w temacie wraków II Wojny Światowej. Na koncie oprócz nurkowań, które trzeba liczyć w setki, ma poprawne identyfikacje kilku jednostek spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego (U-booty U 272, U 367, U 768, torpedowce: T3, A3, kuter torpedowy G-5, trałowiec M 85, warsztatowiec Hans Albrecht Wedel, wodnosamolot He 59. Uczestnicy ostatniej konferencji Baltictech na pewno doskonale pamiętają jego prelekcję, Ci, którzy nie mogli wziąć w niej udziału, nie powinni drugi raz popełniać takiego błędu.

Piotr Kardasz, autor witryny internetowej kardasz.net, na której zamieszcza swoje filmowe arcydzieła. Niezależnie czy jest to nurkowanie w jeziorze, na wraku, w zalanej kopalni czy jaskini, mając Piotrka w swojej ekipie, możecie być pewni, że zebrany materiał video będzie czymś wyjątkowym i zrealizowanym na najwyższym poziomie. Nic więc dziwnego, że z tak dużą wiedzą i umiejętnościami zapraszany jest do udziału w bardzo zróżnicowanych projektach. Zdecydowanie gość, którego warto posłuchać i od którego warto się uczyć.

Magdalena Nowakowska, naszym czytelnikom najlepiej znana ze swojej pracy na polu archeologii podwodnej. Magda oprócz bardzo wielu ciekawych projektów związanych z archeologia podwodną i wrakami, jest również nurkiem zawodowym II klasy. Od 2001r. zawodowo związana jest z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na swoim koncie ma bardzo ciekawe prace prowadzone na Krymie oraz w Gruzji. Ogrom jej dokonań na polu archeologicznym sprawia, że zainteresowanych musimy odesłać do pełniejszego tekstu zamieszczonego przez organizatora.

Piotr Stós najbardziej kojarzony jest z fotografią podwodną. Z wykształcenia hydrobiolog, swoją pasję związaną z nurkowaniem i dokumentowaniem podwodnego świata zaczął w 1986r. W tym czasie zyskał uznanie jako doskonały fachowiec, a także miał wpływ i wyszkolił wielu kolejnych fotografów, których zdjęcia wzbudzają dziś zachwyt nurkowej braci.

Mirosław Szczepański to ostatni nazwisko na liście zaproszonych gości, jakie poznaliśmy do tej pory. Doktor nauk medycznych, specjalista laryngolog a prywatnie nurek. Jedno zdanie, ale każdemu kto nurkuje powinno już dać obraz tego, w czym specjalizuje się dr Szczepański i o czym będzie mowa podczas spotkania z nim.

Jak widać organizatorzy zadbali, by grono zaproszonych gości stanowiło ciekawą mieszankę ekspertów z różnych dziedzin, które nierozerwalnie łączą się z nurkowaniem wrakowym. Przed osobami, które wybierają się na V Festiwal Nurkowania Wrakowego w Łodzi, rysuje się bardzo ciekawy obraz, a mamy nadzieję, że to jeszcze nie wszystko co czeka nas 21 lutego 2015r. w budynku Politechniki Łódzkiej!

Źródło: Organizator


Viewing all articles
Browse latest Browse all 66

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra